Article-No.:
92487
Downlight
Choose Basic Set Swivelling
round 84mm 50° max. 3x10W 230V dimmable Black matt
round 84mm 50° max. 3x10W 230V dimmable Black matt
£31.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Set of 3 mounting rings
- For combination with Choose! coin sets
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
Downlight Choose Basic Set Swivelling round 84mm 50° max. 3x10W 230V dimmable Black matt
The swivelling mounting rings in the colour Black matt are compatible with all light bulbs from the Choose series. Choose lets you combine the recessed lights you want. The recessed lights can be linked unlimited times, no transformer is needed and all light bulbs are replaceable. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Set of 3 mounting rings
- For combination with Choose! coin sets
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- swivelling
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 84 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 30 mm |
| installation depth to | 60 mm |
| Depth of hollow wall | 15-45 mm |
| net weight | 208 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Black matt |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless alu |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 50 ° |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp and ballast used. |
| Maximum wattage range | max. 3x10 W |
| IP protection | IP23 |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























