£22.95*
Prices incl. Standard rate VAT
- Pleasant warm white light
- Can be used anywhere, independently of the mains thanks to battery operation
Pauleen Table luminaire Clear Glamour E14 2700K 15lm 0,4W Dichroic/Brushed brass
With its elegant, shimmering glass, the Clear Glamour table luminaire creates an atmospheric lighting mood in living spaces and bedrooms. The stylish structure of the glass, with its rainbow-like look, creates a fascinating interplay of colour. The combination with brass-coloured luminaire base make this luminaire a unique decorative highlight. Easily portable, the luminaire creates fantastic lighting effects wherever it is placed and blends harmoniously into any living space. The portable table lamp is battery-operated so you can use it anywhere you like – regardless of whether there is a power outlet nearby. After 6 hours, the timer automatically switches the table lamp off again. Our tip: Several of these luminaires look beautiful lined up on larger tables, such as the dining table. Note: Please note that batteries are not included in the delivery (3 x AA).
- Pleasant warm white light
- Can be used anywhere, independently of the mains thanks to battery operation
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 110 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 150 mm |
| net weight | 859 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | cylindrical |
| Colour | Brushed brass, Dichroic |
| Material | Metal, Glass |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 15 lm |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 25 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 0,4 W |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Battery life | 6 h |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 4.5 V |
| Voltage type | DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



















