Article-No.:
93417
LED Downlight
Cymbal
round 77mm max. 10W dimmable Matt white
round 77mm max. 10W dimmable Matt white
£13.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Dimmable
- IP protection: IP44 splash-protected
- For 230 V direct connection
LED Downlight Cymbal Coin round 77mm max. 10W dimmable Matt white
100% minimalist – the transparent material of the premium frameless recessed light Cymbal makes it almost invisible when it is not lit. You can choose any lamp you want and the slightly offset base ensures glare-free illumination. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Dimmable
- IP protection: IP44 splash-protected
- For 230 V direct connection
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 77 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 50 mm |
| Built-in diameter | 70 mm |
| Mounting depth | 50 mm |
| Depth of hollow wall | 35 mm |
| net weight | 58 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp and ballast used. |
| Maximum wattage range | max. 10 W |
| IP protection | IP20 |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






























