LED Recessed wall light
Edge Quadro
angular 80x80mm 1,2W 50lm 230V 2700K Matt white
angular 80x80mm 1,2W 50lm 230V 2700K Matt white
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- For standard recessed device sockets with a 68 mm diameter
LED Recessed wall light Edge Quadro angular 80x80mm 1,2W 50lm 230V 2700K Matt white
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- For standard recessed device sockets with a 68 mm diameter
- Decorative light effects set the wall in scenes
- Efficient LED technology
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 80 x B: 80 x T: 5 mm |
| Built-in diameter | 55 mm |
| Mounting depth | 30 mm |
| Depth of hollow wall | 15 mm |
| net weight | 85 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | angular |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 20000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 50 lm |
| Beam angle | 100 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 100 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 1,2 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 12.8 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 1,4 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























