£56.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- The luminaire is splash-proof, thanks to IP44 certification
- On/off switch that operates the luminaire
- Solar luminaire automatically charges by day
Pauleen Solar Lantern Sunshine Bliss IP44 2700K 7lm Black
The solar luminaire Sunshine Bliss is an elegant accessory for outdoor areas. Its design in black bamboo harmoniously blends into any roofed area and creates a unique atmosphere. The luminaire charges automatically during the day and emits warm, pleasant light in the evening. Natural materials have been chosen for the design of this luminaire, creating a successful combination of function and aesthetics. The combination of black and bamboo gives the luminaire a modern look that adds a special touch to any outdoor area.
- The luminaire is splash-proof, thanks to IP44 certification
- On/off switch that operates the luminaire
- Solar luminaire automatically charges by day
- Creates a unique atmosphere
- Provides warm, pleasant lighting in the evening
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 200 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 170 mm |
| net weight | 469 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | cylindrical |
| Colour | Black |
| Material | Bamboo |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 7 lm |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 1 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 0,06 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Battery life | 6 h |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 1,2 V |
| Voltage type | DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



















