Plug & ShineLED Wallwasher
Ocos
IP67 3000K 6,1W Anthracite
IP67 3000K 6,1W Anthracite
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- IP Protection: IP67 - protected against temporary immersion
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Energy-saving LED technology (conserves up to 80% energy in comparison to conventional light bulbs)
Plug & Shine LED Wallwasher Ocos Single Luminaire IP67 3000K 6,1W Anthracite
- IP Protection: IP67 - protected against temporary immersion
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Energy-saving LED technology (conserves up to 80% energy in comparison to conventional light bulbs)
- Compatible with all luminaires and accessories in the Plug & Shine series
- Can be switched and dimmed via the plug & shine controller (Accessories) using the remote control.
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 135 mm |
| Diameter | 155 mm |
| Built-in diameter | 110 mm |
| net weight | 2133 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | cylindrical |
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Nominal luminous flux | 210 lm |
| Luminous flux LED module | 510 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Beam angle | 75 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Dimming Control | with dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 42 W |
| IP protection | IP67 |
| Protection class | Protection class III |
| Technique | LED |
| Component parts | 6,1 W |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 6,1 W |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 24 V |
| Voltage type | DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



















































